Lokata a inflacja

Lokaty bankowe to najprostszy i najbezpieczniejszy sposób na oszczędzanie pieniędzy. Cieszą się one wciąż rosnącym zainteresowaniem wśród klientów banku. A inflacja? Inflacja jest to wzrost poziomu cen towarów i usług, a mówiąc inaczej jest to spadek siły nabywczej pieniądza.Pieniądze tracą wartość? Jak? Przecież 100 zł to jest dalej 100 zł. Nominalnie nic się nie zmienia ale utrata wartości pieniądza to mniejsza siła nabywcza pieniądza. A więc jeśli kupimy dziś towar za 100 zł, to bardzo prawdopodobne jest, że za rok kupimy inną ilość tego towaru. Mniej lub więcej, lecz niestety zazwyczaj jest tak, że możemy kupić mniej. Jeśli usługi i towary drożeją to znaczy, że mamy inflację. Wydając pieniądze na bieżąco możemy się przed nią uchronić, ale jeżeli myślimy o oszczędzaniu to jednak nie tędy droga. Skutki rosnącej inflacji dla osób, które oszczędzają pieniądze na lokacie nie są pozytywne. Wraz ze wzrostem inflacji maleje siła nabywcza gromadzonych przez nas pieniędzy.

Istnieją dwa sposoby aby ochronić swoje oszczędności przed inflacją, a jednocześnie na niej zarobić.

Pierwszym sposobem jest skorzystanie z lokaty dla nowych klientów, takie lokaty są wysoko oprocentowane. Natomiast drugim sposobem jest założenie lokaty długoterminowej, mimo tego, że w przypadku tych lokat oprocentowanie jest niższe niż w przypadku lokat krótkoterminowych pozwalają na osiągniecie większego zysku.

Jeśli zdecydujemy się na lokatę długoterminową należy pamiętać, że wrogiem naszych oszczędności będzie inflacja. Ceny będą rosły, a nasze oszczędności zostaną zamrożone. Inflacja w ostatnich 5 latach była bardzo niska, a nawet ujemna. Konsumenci na przełomie ostatnich 5 lat, którzy zdecydowali się zamrozić pieniądze na dłuższy czas zostali bardzo dobrze wynagrodzeni za podejmowanie ryzyka, które było związane z lokowaniem oszczędności w banku na dłuższy okres czasu.

Zobacz także:  Lokata bankowa sposób na pierwszą udana inwestycję gotówkową

Trudno przewidzieć jaka będzie wysokość inflacji w kolejnych latach, według Narodowego Banku Polskiego inflacja będzie stopniowo wzrastać.

Dlatego aby uchronić się przed inflacją i zarabiać na lokatach trzeba korzystać z promocyjnych ofert, które proponują banki. Warto też zwrócić uwagę by w takich umowach promocyjnych nie było żadnych haczyków i gwiazdek. Znalezienie lokaty, która w pełni uchroni nas przed inflacją graniczy z cudem.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.