Kiedy warto zaciągnąć kredyt konsolidacyjny?

Kredyty konsolidacyjne to szczególne rodzaje kredytów, bowiem przeznaczane są one na spłatę innych, posiadanych zobowiązań. Są one ofertami znacznie różniącymi się od kredytów gotówkowych, nie tylko jak chodzi o wymagania banków w stosunku do starających się klientów ale także od sposobu rozpatrywania wniosków.

Dla kogo kredyt konsolidacyjny

Nie każdy kto złoży wniosek otrzyma kredyt konsolidacyjny, banki bowiem określają swoje wymagania odnośnie tego, czyje wnioski są pozytywnie rozpatrywane. Ten rodzaj kredyty służy do zminimalizowania kosztów związanych ze spłatą posiadanych zobowiązań, ponieważ zamiast kilku mniejszych klient spłaca ratę jednego kredytu co pozwala zaoszczędzić często nawet spore sumy pieniędzy. Bywa jednak, że banki określają iż produkty takie jak kredyty konsolidacyjne przyznawane są klientom posiadającym przynajmniej kilka zobowiązań, czasem również banki patrzą na terminowość regulowania spłat. Obecnie oferta kredytów konsolidacyjnych jest coraz szersza, dlatego zainteresowani nimi klienci bez większych problemów powinni znaleźć idealnie dopasowane do swoich potrzeb.

Jakie cechy ma kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny to przede wszystkim znacznie niższe oprocentowanie niż w przypadku kredytów gotówkowych. Ponadto bardzo często spłata zobowiązania rozkładana jest na znacznie dłuższy czas, wynikiem czego wysokość raty miesięcznej nie jest zbyt wysoka. Głównym celem tego kredytu jest bowiem zmniejszenie wysokości miesięcznych zobowiązań klienta. Kredyt konsolidacyjny zaliczany bywa zazwyczaj do grupy kredytów celowych, bowiem jego przeznaczeniem jest spłata innych zobowiązań tak, aby pozostała do spłaty tylko rata kredytu. Dlatego też klient nie otrzymuje do dyspozycji całości sumy kredytu, bowiem to bank spłaca inne zobowiązania na podstawie umowy i zgody klienta w tym zakresie. Aby uzyskać kredyt konsolidacyjny trzeba przedstawić dokumenty potwierdzające istnienie innych zobowiązań wraz z harmonogramem spłat jak również kwotą pozostałą do spłaty. Bardzo wiele banków przyznaje kredyty klientom tylko wówczas, jeśli decydują się oni skonsolidować wszystkie posiadane kredyty. Najczęściej konsolidowane są kredyty gotówkowe, które obecnie bardzo łatwo można otrzymać i wiele osób posiada nawet kilka takich zobowiązań. Konsolidacja daje możliwość znacznego zmniejszenia raty, jednak wniosek o tai kredyt powinien być złożony w odpowiednim czasie. Banki zazwyczaj dopuszczają pewne opóźnienia, jednak jeśli są one zbyt długie wówczas decyzja może być odmowna. Należy pamiętać o konieczności dostarczenia wymaganych przez bank dokumentów, co sprawia że czas na złożenie wniosku jest dłuższy niż w przypadku kredytów gotówkowych uzyskiwanych często jedynie na podstawie dowodu osobistego. Coraz łatwiejsze dostęp do kredytów gotówkowych czy zakupów na raty, które również są umowami kredytowymi sprawia, że z roku na rok coraz więcej osób poszukuje odpowiednich dla siebie kredytów konsolidacyjnych. Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić propozycje przynajmniej kilku banków, aby znaleźć jak najlepiej dopasowane do swoich potrzeb. Klienci zazwyczaj na pierwszym miejscu stawiają kwotę raty miesięcznej, jaką będą musieli płacić po zaciągnięciu takiego zobowiązania. Dzisiaj dzięki możliwościom, jakie daje Internet bez większych problemów oferty kredytowe, w tym także kredytów konsolidacyjnych można porównać ze sobą pod katem cech, które dla poszukującego ich klienta są najbardziej istotne. Jednak uzyskanie kredytu konsolidacyjnego wyłącznie online nie zawsze jest możliwe, banki bowiem ze względu na ilość niezbędnych dokumentów preferują wnioski składane tradycyjne.

Zobacz także:  Kredyt samochodowy w Banku Santander.
Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.