Jak podejść do kredytu hipotecznego

Wiele młodych ludzi decyduje się na zakup własnego mieszkania, wówczas należy podjąć też decyzję o sposobie finansowania inwestycji. Najbardziej powszechny jest zakup za gotówkę lub też przy udziale finansowania w postaci kredytu hipotecznego. Oczywiście młodzi ludzie korzystają najczęściej z tego drugiego rozwiązania. Dla wielu jest to bardzo stresujący moment. Mnogość dokumentów i procedur w zależności od banku może przytłoczyć osobę, która na co dzień nie zajmuje się nieruchomościami.

Zdolność kredytowa

Pierwszym i w zasadzie najważniejszym krokiem do uzyskania kredytu hipotecznego jest badanie zdolności kredytowej. Możemy skorzystać tutaj z kalkulatorów online. Po podaniu kilku podstawowych danych kalkulator wylicza możliwą do uzyskania kwotę, którą możemy uzyskać. Najlepiej jednak udać się do eksperta kredytowego, który bezpłatnie i kompleksowo zbada zdolność, przedstawi najkorzystniejsze oferty banków biorąc pod uwagę nasze preferencje. Możemy wówczas dowiedzieć się czy banki akceptują nasze źródła dochodu oraz okres kredytu o jaki chcemy wnioskować. Każdy bank ma inne podejście do zdolności kredytowej i czasami różnice w zdolności mogą sięgać kilkuset tysięcy złotych, dlatego wartą ją sprawdzić w różnych bankach. Zawsze należy zweryfikować swoją zdolność kredytową aby uniknąć niemiłych niespodzianek.

Symulacja warunków kredytu hipotecznego

Po obliczeniu zdolności kredytowej przechodzimy do zapoznania się z ofertami kilku banków. Ekspert musi omówić wszystkie warunki cenowe, a symulacja powinna zawierać takie informację jak: kwota kredytu, okres kredytowania, wysokość raty , koszty początkowe, koszty dodatkowe, suma odsetek i całkowity koszt kredytu.

Ekspert przedstawi nam symulację kilku banków, a następnie omówi wszystkie „za i przeciw” każdego z nich.

Podpisanie umowy rezerwacyjnej / przedwstępnej

Następny etap to podpisanie umowę rezerwacyjnej lub przedwstępnej. Musimy dokładnie zapoznać się z zapisami takiej umowy, aby w razie wątpliwości wszystko wyjaśnić. Przy podpisaniu umowy należy zwrócić uwagę w szczególności na takie rzeczy jak: czy wpłacone przez nas pieniądze zostaną zwrócone w sytuacji kiedy nie otrzymamy kredytu, terminy i wysokości wpłat, sprawdzić, czy sprzedający posiada prawa do nieruchomości zweryfikować księgę wieczystą

Zobacz także:  Przeznaczenie kredytów gotówkowych

Złożenie wniosków kredytowych

Po podpisaniu umowy rezerwacyjnej możemy się umówić na złożenie wniosków kredytowych. Otrzymamy listę dokumentów jakie musimy dostarczyć. Wszystkie banki wymagają zaświadczenia o zatrudnieniu wypełnione przez pracodawcę. Posiadając komplet dokumentów, umawiamy się na podpisanie dokumentów. Korzystanie z usług eksperta w znacznym stopniu ułatwi nam ten etap, udając się do jego biura i w ciągu godziny złożymy wnioski do kilku banków bez konieczności odwiedzania wszystkich placówek.

Analiza wniosku o kredyt hipoteczny

Na tym etapie bank dostaje nasze dokumenty jeżeli wniosek jest kompletny trafia do analityka. W pierwszej kolejności bank przeanalizuje dokumenty dochodowe, pobierze raport BIK żeby zobaczyć czy posiadamy zobowiązania kredytowe i czy są one spłacane w terminie. W BIKu jest widoczna cała historia zobowiązań, które obecnie posiadamy lub kiedyś posiadaliśmy. Po wydaniu decyzji wstępnej kolejny krok to wycena nieruchomości. Na tym etapie mogą pojawić się dwie opcje: dostarczenie wyceny zrobionej we własnym zakresie przez rzeczoznawcę majątkowego lub zlecenie inspekcji bankowi.

Wycena nieruchomości jest robiona po to, żeby sprawdzić jaka jest faktyczna wartość rynkowa mieszkania. Jest to obowiązkowy punkt w procesie kredytowym .

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.