finansowe24.com.pl

Wszystko o finansach


Kredyt na ślub i wesele

Wstęp.

Ślub jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka, zależy nam na tym, by ten dzień był wręcz idealny. Wymaga to przygotowania wielu niezbędnych elementów, takich jak np. odpowiadający nam wystrój zarówno kościoła, jak i sali weselnej. Do tego należy doliczyć koszty żywności, ubrań dla pary młodej, a także w niektórych przypadkach koszty zakwaterowania dla części gości. To tylko niektóre potencjalne wydatki, z którymi muszą zmierzyć się nowożeńcy, bez odpowiedniego zaplecza finansowego (np. oszczędności) bądź wsparcia finansowego ze strony najbliższych byłoby to bardzo trudne. W tym miejscu z pomocą przychodzą banki, oferujące kredyty gotówkowe.

Kredyt na ślub - czy warto?

Pytanie, na które odpowiedź nowożeńcy powinni odnaleźć sami - niemniej jednak postaram się wskazać zarówno zalety, jak i wady kredytu ślubnego, które mogą pomóc przy podejmowaniu najwłaściwszej decyzji.

Zalety:

 • możliwość spełnienia marzeń - nawet tych najskrytszych,
 • wysoka możliwość zwrócenia się (ze względu na prezenty “kopertowe”),
 • duża ilość ofert kredytowych przekłada się na dobranie tej najkorzystniejszej,
 • tymczasowy brak zmartwień finansowych dotyczących pokrycia wszystkich związanych z uroczystością kosztów

Wady:

 • udzielona wysokość kredytu może okazać się niewystarczająca,
 • konieczność spłaty kredytu, nawet przez dłuższy okres po uroczystości - może się to wiązać z niemożnością przeznaczenia pieniędzy na przyszłe (możliwe, że znacznie ważniejsze) potrzeby takie jak np. zakup mieszkania lub utrzymanie dziecka
 • procedura kredytowa niesie za sobą konieczność dopełnienia wielu formalności, a to może być przyczyną wielu dodatkowych sytuacji stresowych w tym i tak trudnym okresie,
 • bardzo poważny problem w przypadku rozpadu małżeństwa, jeszcze w okresie obejmującym spłatę zaciągniętego zadłużenia

Określenie wstępnych kosztów.

Pierwszą czynnością podjętą przez parę młodą, powinno być stworzenie listy z planowanymi wydatkami, warto również pomyśleć o sytuacjach, których prawdopodobieństwa wydarzenia się jest niskie. Wykazy wydatków poszczególnych par młodych mogą się od siebie nieznacznie różnić, jednak w zdecydowanej większości z nich znajdą się koszty takich elementów jak:

 • ubiór pary młodej,
 • odprawienie mszy świętej,
 • usługi fotografa ilub kamerzysty,
 • wynajem pojazdu dla nowożeńców,
 • obrączki,
 • zapewnienie oprawy muzycznej,
 • wynajem sali weselnej

Inne warianty finansowania

Może się wydarzyć, iż instytucja bankowa odrzuci wniosek o kredyt. W takim przypadku warto się zastanowić nad ofertami parabanków. Decydując się na skorzystanie z oferty parabanków, należy mieć na uwadzę, iż nie są to typowe instytucje bankowe - parabanki nie podlegają części regulacji prawnych.

Pułapki w analizie wkładu własnego do kredytu hipotecznego

Wkład własny w kredycie hipotecznym wynosi standardowo 20%. Nie jest to jednak wartość ostateczna i stanowi po prostu pewien próg, bez którego nie ma mowy o bezpiecznej obsłudze zobowiązania. Co powinien wziąć pod uwagę kredytobiorca, który zastanawia się nad dociągnięciem do idealnego poziomu wkładu własnego?

Nie tylko gotówka przy wkładzie własnym

Wkład własny to nie tylko gotówka. Jeżeli posiadasz grunt, obligacje, środki na giełdzie postaraj się o konsultacje z doradcą kredytowym. W ten sposób możesz uniknąć długoterminowego, właściwie bezcelowego oszczędzania. Główny problem w tym przypadku to właściwa wycena posiadanych aktywów. Kredytobiorca może zakładać inną kwotę, a ekspert bankowości detalicznej zupełnie inną, w perspektywie zaniżoną. Niektórzy kredytobiorcy przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego likwidują trzeci filar, co bywa zbawienne dla analizy zdolności kredytowej.

Rezerwa w wysokości 10% przydaje się na dodatkowe opłaty

Typowy wkład własny zgodny z rekomendacją S KNF to 20%, ale wiele banków akceptuje poziom 10% z ubezpieczeniem, niestety stosunkowo drogim. Ubezpieczenie przydaje się w momencie, kiedy wypatrzyłeś nieruchomość w przyszłościowej lokalizacji i nie boisz się typowego ryzyka inwestycyjnego. Praktyka wkładu własnego jest absolutnie obowiązkowa, niepodważalna. Ubezpieczenie zwiększa i tak wysokie koszty obsługi kredytu hipotecznego, a przez to wymaga dogłębnej analizy. Standardowa wartość wkładu własnego praktycznie nigdy nie wystarczy ze względu na dodatkowe opłaty, które ponosi kredytobiorca przed dopełnieniem wszystkich formalności. Wystarczy wspomnieć o opłatach notarialnych.

Rządowe programy mieszkaniowe alternatywą dla wkładu własnego

Wkład własny to z definicji oszczędności wnoszone przez kredytobiorcę. Pomija się tutaj pożyczki, nawet z funduszy pracowniczych. Alternatywa dla oszczędzania na wkład własny to wykorzystanie potencjału rządowych programów mieszkaniowych. Te niestety znajdują się od pewnego czasu w odwrocie.

Co robić w obecnej sytuacji gospodarczej?

Nieruchomości w Polsce praktycznie nie tracą na wartości od dekady i ten trend prawdopodobnie długo się nie zmieni. Można z dużą pewnością założyć dalszy wzrost cen, a to oznacza dłuższy czas kompletowania wkładu własnego. Jeżeli myślisz o kredycie hipotecznym zacznij od oszczędzania.

Lokata bankowa sposób na pierwszą udana inwestycję gotówkową.

Inwestowanie w celu pomnożenia środków to praktyka stara jak świat. Kiedy myślimy o posłużenie się dobrami materialnymi w celu wygenerowanie konkretnych realnych zysków może przychodzi nam na myśl niezliczona ilość pomysłów. Ostatnimi czasy stało się modne inwestowanie w różnego rodzaju projekty stand-up który w swoim założeniu po rozwoju przyniosą nam spore korzyści. Niewątpliwie jest to prawda, ale co wtedy, kiedy jesteśmy na etapie pierwszych kroków. Jakie produkty bankowe są swego rodzaju inwestycją i umożliwiają nam pomnożenie środków. Tak, to lokaty bankowe. Ich prostota i dostępność są coraz bardziej doceniane.

Dlaczego warto dokonać wyboru lokaty.

Posiadanie gotówki, która nie pracuje na nasze dobro przypomina chowanie zasobów pieniężnych do przysłowiowej skarpetki. Oczywiście to też jakieś rozwiązanie, ale nie nadające żadnego progresu. Brak rozwoju z kolei jest krokiem w tył, kiedy wszystko nawet rynek finansowy idzie do przodu. Samo posiadanie gotówki nie sprawi, że za rok lub dwa na naszym koncie automatycznie sytuacja się polepszy. Nasze pieniądze możemy potraktować jak narzędzie do budowania. Jeżeli potrafimy odpowiednio posługiwać się narzędziami to potrafimy stworzyć inspirujące i ciekawe rzeczy. Tak samo jest z środkami które spoczywają w naszych rękach, spróbuj nadać im innego wymiaru, spróbuj je umiejętniej i bardziej konstruktywnie wykorzystać.

Lokowanie gotówki na lokacie bankowej może okazać się pierwszym krokiem w poważny świat inwestowania i pomnażania zasobów. To co sprawia, że lokaty są tak cenione to możliwość szybkiego uruchomienia i cieszenie się zyskami już po pierwszym miesiącu działania. Wobec tego w jaki sposób uruchomić lokatę bankową w swoim banku lub w banku, który będzie przypisany podczas poszukiwania ofert. Zacznijmy od podstawowych działań. Na początek dobrze przemyśl na czym ci najbardziej zależy po czym w porównywarkach lub za pośrednictwem rankingów lokat wyszukaj tej która będzie dla ciebie najkorzystniejszą opcją. To proste wprowadź wartości takie jak kwota jaką posiadasz i chcesz przekazać do zdeponowania, na jaki okres jesteś gotowy zamrozić swoją gotówkę tak by bank mógł operować twoimi środkami. To co jest szczególne dla osób, które po raz pierwszy wykonują tego typu kroki to możliwości wyboru takiej lokaty, która przewiduje wypłatę całości oprocentowanych zysków w przypadku zerwania umowy lub podjęcia pieniędzy w trudnej sytuacji.

Jakie lokaty mogą ciebie zainteresować?

W zależności od naszych preferencji i opłacalności działań, do których możemy zaliczyć ilość posiadanego kapitału, kierujemy się wyborem odpowiedniej lokaty bankowej. Lokata lokacie nie równa a najważniejsze jest to, że większość z nich jak nie każda jest z personalizowana. Ukierunkowanie takiego produktu bankowego wymusza na nas analizę rynku i tego co chcemy osiągnąć oddając w depozyt swoje środki. Pole, na którym w tym zakresie możemy działać o Lokaty długoterminowe i krótko terminowe, lokaty progresywne uwzględniające możliwość wypłaty środków, lokata nocna lub lokata mobilna.

To co dziś jest walorem i podstawową wartości promującą rozwiązania bankowe to możliwość zawiązywania umowy z każdego poziomu. Lokaty bakowe są dziś uruchamiane nawet przez telefon bez wychodzenia z domu. Praktycznie po przez kilka tąpnięć w telefonie dajemy progres naszym pieniądzom. Lokaty zakładamy również przez Internet co daje dostęp do szczegółowych informacji takich jak dodatkowe warunki – ubezpieczenie, założenie konta bankowego itp. Wszystko wskazuje na to, że rynek lokat jest bardzo rozwojowy zarówno dla firm jak i dla indywidualnego klienta.