finansowe24.com.pl

Wszystko o finansach


Ograniczenie kosztów pozaodsetkowych, a aktualne założenia prawne

Rynek pożyczek gotówkowych oczyścił się znacząco po wprowadzeniu ustawowego ograniczenia w kosztach pozaodsetkowych oraz windykacyjnych, wybierz najlepszy kredyt dla siebie na PortalBankowy.info. Klauzule niedozwolone w umowach o kredyty gotówkowe to podstawa do natychmiastowego anulowania współpracy. Można powiedzieć, że interesy konsumentów zabezpiecza się maksymalnie, szczególnie w zetknięciu z krótkoterminowymi chwilówkami, pożyczkami gotówkowymi.

Wzór na maksymalne koszty pozaodsetkowe w ustawie

Gdzie szukać informacji o kosztach pozaodsetkowych? Kwestie warunkuje ustawa o kredycie konsumenckim. Pożyczkodawca nie może już ustalać ogromnych opłat administracyjnych, a jeżeli to zrobi wystarczy, że klient odwoła się do rzecznika praw konsumenta lub zgłosi reklamację. Nietypowych opłat nie trzeba nawet płacić, jeżeli nie zgadzają się z prawnymi zapisami. Ustawodawca nie tylko określa przejrzysty wzór do wyliczania kosztów pozaodsetkowych, ale również ustala zasadę, w której pożyczkodawca musi uzasadnić taką, a nie inną wartość prowizji. To dodatkowy bufor bezpieczeństwa, ponieważ klient może od razu rozpoznać naciąganie, nietypowe zwroty, a co za tym idzie klauzule niedozwolone.

Klauzule niedozwolone podstawą do natychmiastowego rozwiązania umowy

Konsument powinien reagować właściwie na klauzule niedozwolone, analizować typowe przypadki błędów w regulaminach instytucji pożyczkowych. Dlaczego to takie ważne? Po wystąpieniu klauzuli niedozwolonej konsumenta nie wiąże absurdalne zobowiązanie. Nawet wyroki sądów potwierdzają, że wszystkie opłaty prowizyjne muszą odpowiadać rzeczywistym warunkom współpracy. Większość transakcji odbywa się na rynku pożyczkowym przez systemy informatyczne, a w takich warunkach narzut dodatkowych kosztów jest wręcz absurdalny. Po wykryciu nierzetelności w umowach kredytowych kredytobiorca może spłacić tylko kwotę pożyczki, bez dodatkowego oprocentowania. Lichwiarskie praktyki oczywiście występują, jednak wyroki sądów, przychylność ustawodawcy, rosnąca świadomość konsumentów to wyraźna bariera przeciwko nieuczciwym podmiotom.

Zoptymalizowane koszty windykacyjne

Nie tylko koszty pozaodsetkowe zostały ograniczone, ale również koszty windykacyjne. Przy drobnych opóźnieniach ze spłatą kredytobiorca nie musi obawiać się utraty całego majątku rodzinnego, nieruchomości, papierów wartościowych.

Kredyt gotówkowy 150 000 złotych na okres 120 miesięcy.

Kredytobiorca zaciąga kredyt gotówkowy w wysokości 150 000 złotych. Ze względu na wysoką kwotę che go rozłożyć na okres 120 miesięcy. Sprawdźmy na jakich warunkach i ile będzie go kosztowała pożyczka gotówkowa w Banku Citi Handlowym, kredyt gotówkowy w mBanku oraz kredyt gotówkowy jaki znajdziemy w ofercie Banku Credit Agricole. Pożyczka gotówkowa w Banku Citi Handlowym jest pożyczką w przypadku której bank udostępnia kwoty kredytu od 1 tysiąca złotych do maksymalnie 150 tysięcy złotych. Okresy spłaty jakie są tutaj dostępne to przedział od 9 do maksymalnie 120 miesięcy. Kredyt gotówkowy w Banku Credit Agricole zaciągniemy również od 1 000 złotych, a maksymalna kwota jaka pożyczy nam bank to 150 000 złotych. Okres kredytowania wynosi maksymalnie 120 miesięcy. Kredyt gotówkowy w mBanku natomiast można zaciągnąć już od 500 złotych. Maksymalna kwota kredytu tutaj również wynosi 150 000 złotych. Okres kredytowania natomiast wynosi od 3 do 120 miesięcy. Pożyczka gotówkowa w Banku Citi Handlowym ma najniższe oprocentowanie nominalne, które w skali roku wynosi 5,99% . Na drugim miejscu pod względem oprocentowania nominalnego jest kredyt gotówkowy w mBanku, gdzie oprocentowanie wynosi 7,99% w skali roku. Kredyt gotówkowy w Banku Credit Agricole oprocentowany jest na 8,7% w skali roku. Jak wiadomo rzeczywistym kosztem kredytu jest wysokość RRSO. Im mniejsze tym kredyt będzie tańszy. W przypadku naszych trzech banków najmniejsze RRSO ma kredyt w Banku Handlowym gdzie wynosi ono 7,62% w skali roku. Drugie miejsce zajmuje mBank z RRSO w wysokości 11,85% w skali roku, a trzecie Bank Credit Agricole, z RRSO w wysokości 12,54% w skali roku. Jak wiadomo jednym z kosztów kredytu jest prowizja dla banku za jego udzielenie. Tutaj najniższą 6% prowizję nalicza Bank Citi Handlowy. Prowizja w mBanku równa jest 12,99%, a w Banku Credit Agricole 12,5% kwoty pożyczki.

Pożyczka gotówkowa w Banku Citi Handlowym dla kredytu gotówkowego na kwotę 150 000 złotych z okresem spłaty wynoszącym 120 miesięcy, daje raty miesięczne po 1 665 złotych każda. Pożyczka generuje całkowity koszt w wysokości 58 747 złotych. Tytułem spłacanych odsetek kredytobiorca ureguluje w banku kwotę 49 747 złotych. Ta oferta jeżeli chodzi o koszt całkowity będzie najtańszym rozwiązaniem z trzech jakie będą omówione w tym artykule. Ilość formalności została ograniczona do minimum. Trzeba będzie tak naprawdę dostarczyć jedynie oświadczenie o zarobkach. Kredyt gotówkowy w mBanku będzie dużo droższym rozwiązaniem. Każda z rat miesięcznych będzie po 1 819 złotych. Łączny koszt jaki poniesie kredytobiorca wybierający ta ofertę będzie w wysokości 87 780 złotych, z czego odsetki będą równe 68 29 5złotych. Tutaj również wymagane jest od kredytobiorcy oświadczenie o zarobkach. Bank daje możliwość wcześniejszej spłaty pożyczki oraz umożliwia negocjowanie z bankiem oprocentowania zobowiązania. Kredyt gotówkowy w Banku Credit Agricole będzie rozwiązaniem, w przypadku którego raty dla naszej kwoty kredytu będą po 1 876 złotych. Kredyt będzie nas kosztował łącznie 93 855 złotych. Całkowita kwota spłacanych odsetek będzie równa 75 105 złotych. Resztę będzie stanowiła prowizja dla banku i inne koszta jakie wiążą się z uruchomieniem kredytu. Wymagane jest oświadczenie o zarobkach, aby móc skorzystać z oferty, ale nie trzeba wcześniej zakładać w banku konta osobistego. W ofercie nie ma możliwości skorzystania z wakacji kredytowych, ale możemy wcześniej spłacić zobowiązanie i negocjować z bankiem wysokość jego oprocentowania co ma ogromne znaczenie.