finansowe24.com.pl

Wszystko o finansach


Oszczędzanie na lokatach bankowych

Dzisiejsza bankowość daje klientom wiele ciekawych możliwości związanych z pożyczaniem pieniędzy, inwestowaniem ich jak i o oczywiście ze zwyczajnym oszczędzaniem. Najbardziej dochodową grupą dla banków są oczywiście osoby, które pieniądze pożyczają oddając ze sporym procentem. Jednak taka działalność nie byłaby możliwa, gdyby nie klienci, którzy są skłonni oszczędzać, odkładać swoje środki na kontach osobistych, oszczędnościowych lub na lokatach bankowych. Dzięki temu bank jest w stanie obracać pieniędzmi. W tego właśnie względu bardzo mile widziani są klienci zasobni w oszczędności, skłonni na tworzenie lokat terminowych. Korzyść jest tu obopólna. Jak już wspomniano, bank może dysponować pewną pulą pieniędzy, natomiast oszczędza swoje pieniądza a do tego zarabia na oprocentowaniu. Recz, jasna owo oprocentowanie nie jest na tyle duże by móc myśleć o dużych dochodach z tego tytułu. Jedyny wyjątek to taki, jeśli na lokacie znajdzie się bardzo duża suma gotówki.

Oprocentowanie lokat bankowych w skali roku na poziomie od 3% do 6% to stosunkowo nie wiele, ale tak jak już wspomnieliśmy, może to być całkiem sporo przy bardzo dużym wkładzie. Oprocentowanie lokaty opiewającej na 100 tysięcy złotych, na poziomie 6%, to w skali roku około 6000 zł.

Statystycznie, klienci banków najczęściej oddają do dyspozycji środki pieniężne w postaci lokat o niewielkich kwotach, od 1000 do 10000. Jest to raczej forma bezpiecznego oszczędzania, ominięcie pokusy szybkiego wypłacenia pieniędzy z konta w celu dokonania nie do końca przemyślanych zakupów, niż chęć zarobienia na oprocentowaniu. Juz sama obsługa konta, opłata za karty płatnicze, opłaty za przelewy bankowe (szczególnie przy koncie firmowym) mogą zniwelować bardzo szybko dosyć iluzoryczny zysk z lokat. Niemniej jednak zawsze będzie to bezpieczniejszy sposób oszczędzania niż na przykład inwestycja w fundusz czy też zakup obligacji. Te ostatnie formy oszczędności nie są zbyt pewne, a wręcz mogą przynieść straty.

Lokaty bankowe zwykle dotyczą okresu 3 miesięcy, 6 miesięcy lub jednego roku. Te najbardziej opłacalne pod względem oprocentowania, to zwykle lokaty długoterminowe. Banki proponują takie rozwiązania, gdyż daje im to bezpieczeństwo swobodnego obrotu gotówki w danym czasie. Dla klienta korzyść jest taka, iż w ostatnich miesiącach, lub wręcz w ostatnim miesiącu trwania lokaty, to oprocentowanie jest najwyższe. Zrywając lokatę wcześniej, zabieg związany z chęcią oszczędzania, staje się bezwartościowy, gdyż wówczas przepadają wszystkie lub niemal wszystkie oszczędności z tytułu posiadania lokaty. Kwota praktycznie nie powiększona o zysk trafia z powrotem na konto. Każda lokata bankowa to umowa pomiędzy bankiem a klientem. Może to być umowa podpisana w siedzibie banku lub może być to także wygodna forma elektroniczna, którą trzeba zaakceptować. Lokatom towarzyszą stosowne regulaminy. Reguły związane z lokatami bankowymi są zwykle bardzo proste i przejrzyste.

Tani kredyt - jak otrzymać?

Podpisanie niekorzystnej umowy na kredyt gotówkowy może pociągać za sobą poważne konsekwencje finansowe, o ile jeden nie jest jeszcze tak niebezpieczny tak parę takich kredytów to spory problem, a wtedy z pomocą przychodzi kredyt konsolidacyjny. Klienci powinni więc pamiętać o starej dobrej zasadzie by zawsze czytać umowy kredytowe przed ich podpisaniem. W ten sposób unikniemy złych kredytów gotówkowych.

Czytanie umów kredytowych oraz minimum wiedzy na temat finansów stawia nas w wygranej pozycji przy negocjacjach z bankiem. Jeśli warunki oferowanej umowy mało nas satysfakcjonują po prostu z niej zrezygnujemy. Pytanie jednak brzmi, w jaki sposób pertraktować z bankiem by otrzymać korzystny kredyt gotówkowy.

Jak uzyskać tańszy kredyt gotówkowy

Jeśli zastosujemy się do powyżej podanych rad, z pewnością dwa razy przeczytamy umowę kredytową. Dwa razy też zastanowimy się nad jej warunkami. Co mają jednak zrobić Ci, którzy borykają się z konsekwencjami spłaty niekorzystnego zobowiązania finansowego. Istnieje co najmniej kilka sposobów na to by uniknąć spirali długów i obniżyć ciężar miesięcznych rat. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest konsolidacja wszystkich dotychczasowych zobowiązań. Zaciągamy zupełnie nowe zobowiązanie, na lepszych warunkach, niższej prowizji czy oprocentowaniu i spłacamy wszystkie dotychczasowe kredyty, wykorzystane limity na karcie kredytowej itp. Przy sporej dostępności korzystnych ofert warto też pomyśleć o tym by zmienić bank, w którym prowadzimy konto oszczędnościowo-rozliczeniowe. Alternatywą dla drogich kredytów gotówkowych może być również to by zaciągnąć pożyczkę z zabezpieczeniem.

Kredyt gotówkowy a kredyt z zabezpieczeniem

Cechą charakterystyczną kredytu gotówkowego jest to, że udzielany jest on głównie na dowód, nie potrzeba zbyt dużej ilości formalności, wystarczy zaświadczenie o pracy. Banki podwyższone ryzyko udzielenia tego typu zobowiązań rekompensują sobie jednak wysokim oprocentowaniem kredytów gotówkowych. Analizując oferty przede wszystkim pod uwagę należy wciąż wysokość oprocentowania. Przy kredycie gotówkowym bez zabezpieczenia oprocentowanie waha się od 10 do nawet 25 %. Przy pożyczce gotówkowej oprocentowanie może wynosić mniej niż 10 % bo sięgać zaledwie 8 %.

Zabezpieczenie - czyli co?

Jeśli mowa o zabezpieczeniu przy kredytach większości nasuwa się konieczność przeprowadzenia wpisu na hipotece. Spektrum zabezpieczeń tolerowanych przez banki jest zdecydowanie większe. Zabezpieczeniem może być na przykład lokata bądź jednostki uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym. Czy warto starać się o pożyczkę z zabezpieczeniem? Oczywiście, że tak! Odczujemy to w sposób wymierny w postaci niższych miesięcznych rat, tańszych nawet o kilkadziesiąt złotych. Musimy jednak pamiętać, że na czas trwania umowy kredytowej pieniądze zgromadzone na lokacie, będącej zabezpieczeniem są zamrożone. Dopiero gdy uporamy się z kredytem, będziemy mogli podjąć zgromadzone na lokacie środki. Z drugiej też strony kolejna obniżka stóp procentowych sprawia, że kredyty gotówkowe są naprawdę atrakcyjne. Mimo to warto przeanalizować wszystkie za i przeciw, dokonać niezbędnych obliczeń i dopiero wtedy zdecydować się na najlepszą opcję.