finansowe24.com.pl

Wszystko o finansach


Wychodzenie z długów – praktyczne zasady

Optymalizacja zadłużenia to wartościowa praktyka, jeżeli twoje gospodarstwo domowe charakteryzuje się dużym natężeniem kredytów gotówkowych, ratalnych, samochodowych, innych zobowiązań. Zarządzanie długami to bardzo ciekawy obszar ekonomiczny, o którym warto chwilę podyskutować. W artykule poznasz praktyczne zasady wychodzenia z długów i zarządzania kredytami gotówkowymi w praktyce.

Jak poradzić sobie z problematycznym zadłużeniem?

Pierwsza sprawa to unikanie sytuacji, w której musisz rolować zadłużenie. Krótko mówiąc nie zaciągaj pożyczek gotówkowych na spłaty innych kredytów, ponieważ nawet przy drobnym, losowym kryzysie ekonomicznym stracisz zdolność kredytową i wpadniesz w spiralę zadłużenia, gdzie zakończenie to po prostu bankructwo, wykluczenie finansowe, upadłość konsumencka. Wychodzenie z długów rozpoczynasz standardowo od określenia listy wszystkich umów. Segreguj umowy kredytowe z najwyższym oprocentowaniem na początku i schodź do najmniej oprocentowanych pozycji. W ten sposób zobaczysz, jaki kredyt należy spłacić priorytetowo, aby stopniowo ograniczać koszty. Przy korzystaniu z wielu kredytów najlepiej przeprowadzić konsolidację zadłużenia, ale to wymaga wprowadzenia do umowy solidnego zabezpieczenia, głównie w postaci nieruchomości. Naturalnie bardziej opłaca się spłacać kredyty zabezpieczone, ponieważ przejęcie majątku trwałego to największy dyskomfort dla domowników. Pamiętaj, że parametry zadłużenia możesz negocjować, a nie każdy kredytobiorca wykorzystuje podobne zalety.

Formy negocjacji przy uciążliwym zadłużeniu

Określenie nowych terminów spłat, przejście na wakacje kredytowe (odroczenie spłaty kredytu na kilka miesięcy), wydłużenie okresu spłaty w zamian za niższą ratę to najważniejsze przykłady do przedstawiania na negocjacjach z doradcą u pożyczkodawcy. Restrukturyzacja zadłużenia to poza tym maksymalizacja dochodów i duże ograniczenie wydatków. Przeprowadzka do innej, tańszej nieruchomości. Sprzedaż samochodu i przejście do komunikacji publicznej to popularne elementy wychodzenia z nadmiernego zadłużenia. Niektórzy kredytobiorcy przechodzą również na rynek pożyczek społecznościowych, aby zaciągnąć tańsze kredyty na spłatę tych najdroższych. To praktyka opłacalna, ale wymaga dużej cierpliwości. Nie zawsze zbierzesz pieniądze od inwestorów indywidualnych w krótkim czasie. Przedstawienie planu naprawczego budżetu domowego kredytodawcy jest pierwszym krokiem do negocjacji. Dobry plan naprawczy gwarantuje podtrzymanie dotychczasowej umowy kredytowej, nawet z drobnymi zmianami. Najgorsza sytuacja występuje w momencie, kiedy bank detaliczny che absolutnie zrezygnować z obsługi klienta, co prowadzi naturalnie do potrzeby spłaty całego zobowiązania wraz z odsetkami.

Narzędzia naprawcze do dyspozycji kredytobiorcy

Główne elementy naprawcze dla budżetu domowego to wakacje kredytowe, przejście na rynek pożyczek społecznościowych, samodzielne negocjacje lub wykorzystanie wyspecjalizowanych podmiotów, podpisanie aneksu do umowy kredytowej, który prowadzi do obniżenia rat miesięcznych, konsolidacja zadłużenia z dodatkowym zabezpieczeniem umowy. Przy losowych kryzysach jedyne rozwiązanie to najczęściej ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej masz niewielkie szanse na uzyskanie jakiegokolwiek finansowania w bankach i firmach pożyczkowych. Dane o bankructwie przechodzą do informacji publicznej. Już przed zaciągnięciem kredytu zastanów się, jakie ewentualne narzędzia naprawcze pasują ci najbardziej. Alternatywny plan działania na wypadek kryzysu ekonomicznego przydaje się każdemu kredytobiorcy.