finansowe24.com.pl

Wszystko o finansach


Odstąpienie od umowy kredytowej.

Bardzo często biorąc kredyt po jakimś czasie uznajemy, że nie był on nam potrzebny i chcielibyśmy odstąpić od umowy. Wiele osób myśli, że jest to niemożliwe i zaczyna taki kredyt spłacać. Jak tak naprawdę jest z umową kredytową? Czy jest szansa, aby od niej odstąpić zanim zaczniemy ten kredyt spłacać?

Wiadome jest, że można odstąpić od umowy kredytowej, ale są do tego potrzebne aspekty prawne jakim trzeba sprostać. Odstąpienie od takiej umowy jest przydatne dla osób, które pochopnie zdecydowały się na kredyt w danym banku i nie zdawały sobie sprawy, że zobowiązanie finansowe będzie na tyle wysokie, że zachwieje ich domowy budżet. Rezygnacja z kredytu nie jest skomplikowana, ale jest to proces dosyć uciążliwy. Warto zapoznać się z ustawą o kredycie konsumenckim. Ustawa o kredycie konsumenckim mówi, że kredytem konsumenckim jest ten kredyt, którego kwota nie przekracza 255 550 zł. Kredyt udziela się kredytobiorcy w ramach działalności jaką prowadzi bank. Każdy kredytobiorca, jeżeli zaciąga kredyt w banku ma dwa tygodnie, od momentu podpisania umowy, aby z tego kredytu zrezygnować. Co ważne nie musi nawet podawać konkretnego powodu. Niektóre banki dają więcej czasu na rezygnację z kredytu i ich obowiązkiem jest nas o tym poinformować. Trzeba przeczytać dokładnie umowę, bo w niej taka informacja powinna się znaleźć.

Chcąc odstąpić od umowy kredytowej, w wyznaczonym czasie należy zanieść do banku odpowiednie oświadczenie. Można to również wysłać pocztą, ale osobista wizyta w banku może być lepszym i szybszym rozwiązaniem. Bank powinien nam dać razem z umową pismo, jakie należy złożyć, jeżeli będziemy chcieć zrezygnować z kredytu. jeżeli zrezygnujemy z kredytu w czasie jaki nam daje bank nie ponosimy żadnych konsekwencji związanych z taką decyzją. Musimy jednak uiścić odsetki jakie zostały naliczone przez czas, kiedy korzystaliśmy ze środków pożyczonych od banku. Formalnością jest oddanie do banku całej pożyczonej kwoty. Po złożeniu oświadczenia o rezygnacji mamy trzydzieści dni na zwrócenie pieniędzy. Z kredytu możemy również odstąpić, kiedy umowa kredytowa dotyczy zakupów na raty. W tym przypadku również mamy czternaście dni na złożenie rezygnacji z kredytu. Należy jednak mieć na uwadze, że sklep może od nas nie przyjąć towaru jaki zakupiliśmy na raty. W takim przypadku, jeżeli zrezygnujemy z kredytu możemy mieć konieczność zapłacenia za dany produkt gotówką. Jak widać w każdej sytuacji można zrezygnować z wziętego kredytu. Trzeba tylko taką rezygnację napisać w wyznaczonym przez bank czasie.