finansowe24.com.pl

Wszystko o finansach


Oszczędzanie na lokatach bankowych

Dzisiejsza bankowość daje klientom wiele ciekawych możliwości związanych z pożyczaniem pieniędzy, inwestowaniem ich jak i o oczywiście ze zwyczajnym oszczędzaniem. Najbardziej dochodową grupą dla banków są oczywiście osoby, które pieniądze pożyczają oddając ze sporym procentem. Jednak taka działalność nie byłaby możliwa, gdyby nie klienci, którzy są skłonni oszczędzać, odkładać swoje środki na kontach osobistych, oszczędnościowych lub na lokatach bankowych. Dzięki temu bank jest w stanie obracać pieniędzmi. W tego właśnie względu bardzo mile widziani są klienci zasobni w oszczędności, skłonni na tworzenie lokat terminowych. Korzyść jest tu obopólna. Jak już wspomniano, bank może dysponować pewną pulą pieniędzy, natomiast oszczędza swoje pieniądza a do tego zarabia na oprocentowaniu. Recz, jasna owo oprocentowanie nie jest na tyle duże by móc myśleć o dużych dochodach z tego tytułu. Jedyny wyjątek to taki, jeśli na lokacie znajdzie się bardzo duża suma gotówki.

Oprocentowanie lokat bankowych w skali roku na poziomie od 3% do 6% to stosunkowo nie wiele, ale tak jak już wspomnieliśmy, może to być całkiem sporo przy bardzo dużym wkładzie. Oprocentowanie lokaty opiewającej na 100 tysięcy złotych, na poziomie 6%, to w skali roku około 6000 zł.

Statystycznie, klienci banków najczęściej oddają do dyspozycji środki pieniężne w postaci lokat o niewielkich kwotach, od 1000 do 10000. Jest to raczej forma bezpiecznego oszczędzania, ominięcie pokusy szybkiego wypłacenia pieniędzy z konta w celu dokonania nie do końca przemyślanych zakupów, niż chęć zarobienia na oprocentowaniu. Juz sama obsługa konta, opłata za karty płatnicze, opłaty za przelewy bankowe (szczególnie przy koncie firmowym) mogą zniwelować bardzo szybko dosyć iluzoryczny zysk z lokat. Niemniej jednak zawsze będzie to bezpieczniejszy sposób oszczędzania niż na przykład inwestycja w fundusz czy też zakup obligacji. Te ostatnie formy oszczędności nie są zbyt pewne, a wręcz mogą przynieść straty.

Lokaty bankowe zwykle dotyczą okresu 3 miesięcy, 6 miesięcy lub jednego roku. Te najbardziej opłacalne pod względem oprocentowania, to zwykle lokaty długoterminowe. Banki proponują takie rozwiązania, gdyż daje im to bezpieczeństwo swobodnego obrotu gotówki w danym czasie. Dla klienta korzyść jest taka, iż w ostatnich miesiącach, lub wręcz w ostatnim miesiącu trwania lokaty, to oprocentowanie jest najwyższe. Zrywając lokatę wcześniej, zabieg związany z chęcią oszczędzania, staje się bezwartościowy, gdyż wówczas przepadają wszystkie lub niemal wszystkie oszczędności z tytułu posiadania lokaty. Kwota praktycznie nie powiększona o zysk trafia z powrotem na konto. Każda lokata bankowa to umowa pomiędzy bankiem a klientem. Może to być umowa podpisana w siedzibie banku lub może być to także wygodna forma elektroniczna, którą trzeba zaakceptować. Lokatom towarzyszą stosowne regulaminy. Reguły związane z lokatami bankowymi są zwykle bardzo proste i przejrzyste.