finansowe24.com.pl

Wszystko o finansach


Kredyty, czyli pieniądze na różne wydatki

Nie zawsze posiadamy odpowiednią ilość środków, aby spłacić nasze bieżące, czy też planowane w najbliższej przyszłości wydatki. Z powodu dużych kwot i małej ilości czasu na ich uzbieranie, jedynym wyjściem wydaje się być pożyczenie pieniędzy. Jedna z form może być zaciągnięcie kredytu gotówkowego w banku. Kredyt taki może być przeznaczony praktycznie na dowolny cel. Oferta, jeśli o kredyty jest dość szeroka, gdyż kredyty gotówkowe są udzielane praktycznie w każdym banku. Jednak ze względu na to, trzeba się z tą oferta dobrze zapoznać, aby wybrać najkorzystniejsza opcję. Na sam początek warto skorzystać z jakiegoś dobrego rankingu kredytów, aby wstępnie wyselekcjonować najlepsze oferty.

Jakie formalności?

Banki starają się obecnie ograniczyć formalności związane z zaciąganiem kredytu do minimum. Zwykle im mniejsze kwoty kredytu, tym formalności jest mniej. Można też w wielu przypadkach załatwić je za pomocą internetu, co z pewnością dla wielu osób jest ogromnym udogodnieniem. Jednak zwykle pewna niezbędną weryfikację każdy kredytobiorca musi przejść. Chodzi o to, aby bank miał pewność, że kredytobiorca spłaci bez problemu swoje zobowiązania. Jest to sprawdzanie tzw. zdolności kredytowej. Na zdolność kredytową składają się zaś różne czynniki. Przede wszystkim jest to jakaś stałość dochodów o określonej wysokości. Ważne jest również to, aby bank posiadał zabezpieczenia na wypadek, gdyby kredytobiorca z jakichś powodów nie był w stanie spłacić swoich zobowiązań. Może to być na przykład zabezpieczenie majątkiem, ale najczęściej stosuje się podżyrowanie, czyli to, że inne osoby zobowiążą się spłacać kredyt w razie niemożliwości spłaty przez kredytobiorcę. Coraz powszechniejsze są również różnego rodzaju ubezpieczenia kredytu i są nawet często oferowane w pakiecie razem z kredytem. Ubezpieczenia te mogą obejmować takie wypadki, jak śmierć, choroba uniemożliwiająca zarobkowanie, czy utratę pracy z innych powodów. Warto zadbać o to, aby ubezpieczenie obejmowało jak najwięcej różnego rodzaju ewentualności. Przy sprawdzaniu zdolności kredytowej bierze się również pod uwagę dane z Biura Informacji Kredytowej (BIK).Są to dane dotyczące tego, jak wyglądała spłata poprzednich zobowiązań, czy była terminowa itp. Oczywiście rzetelne spłacanie tych zobowiązań wpływa pozytywnie na decyzje o przyznaniu kredytu.

Co sprawia, że oferta jest atrakcyjna?

Aby oferta kredytu była atrakcyjna, powinno być spełnionych kilka warunków. Przede wszystkim kredyt powinien być tani, czyli jego odsetki powinny być jak najniższe. Z tego powodu podstawowym kryterium, jaki bierze się pod uwagę jest oprocentowanie kredytu. Przeważnie wynosi ono od kilku do kilkunastu procent kwoty kredytu. Do kosztów kredytu należałoby jeszcze doliczyć opłatę prowizyjną, która jest opłata jednorazowa i także wynosi zwykle kilka procent. Często jednak banki rezygnują z tej opłaty, aby oferta była bardziej atrakcyjna dla potencjalnych klientów. Oprócz wysokości oprocentowania pod uwagę należałoby jeszcze wziąć jego rodzaj. Oprocentowanie może być bowiem stałe lub zmienne, czyli niezależne oz zmian stóp procentowych lub też zmieniające się wraz ze zmianami ich wysokości. Wybierając kredyt ze stałym procentowaniem w zasadzie mamy pewność, że jego koszty nie wzrosną, gdyż przez cały okres spłaty będzie obowiązywało oprocentowanie ustalone w oparciu o wysokość stóp procentowych z dnia, kiedy zawieraliśmy umowę kredytową. Wybierając kredyt ze zmiennym oprocentowaniem, co prawda ryzykujemy jego podwyżką w przypadku podwyższenia stóp procentowych, ale jednocześnie mamy szanse na obniżenie oprocentowania, jeśli stopy procentowe również zostaną obniżone.